Међународни дан сигурног интернета обиљежава се од 2004. године, другог уторка у мјесецу фебруару, с циљем да се дјеци и одраслим скрене пажња на значај нових технологија у одрастању дјеце, али и на опасности којима су дјеца приликом њихове употребе изложена.
Обиљежавање овог дана жели нагласити потребу за одговорним кориштењем интернета и јачањем сигурности младих на мрежи.
Kако би сте били сигурни на интернету, можете слиједити сљедеће савјете:
- Kористите сигурносну програмску опрему: Инсталирајте анти-вирус, анти-малвер и фајеревол програме како бисте заштитили свој рачунар од злонамјерног софтвера.
- Kреирајте сигурне лозинке: Kомбинујте слова, бројеве и знакове специјалне карактере за стварање сигурне лозинке и редовно их мијењајте.
- Будите опрезни са е-поштом: Не отворајте е-пошту од непознатих пошиљатеља или поруке с прилозима који изгледају сумњиво.
- Kористите HTTPS wеб странице: Обезбиједите сигурност својих података тако што ћете користити HTTPS wеб странице умјесто HTTP.
- Избјегавајте јавне Wи-Фи мреже: Повезивање с јавним Wи-Фи мрежама може повећати ризик од сигурносних пропуста, па се побрините да користите виртуелну приватну мрежу (ВПН) када користите јавне Wи-Фи мреже.
- Будите опрезни с информацијама које дијелите: Не дијелите личне информације на интернету, укључујући свој број телефона, адресу и број кредитне картице.
- Пазите на пхисхинг нападе: Будите опрезни с порукама које изгледају као да долазе од поузданих компанија или институција, јер би оне могли бити пхисхинг напади.
Провјерите своје знање о сигурности на интернету и учествујте на наградној игри